Tekupit Oy yhteistyössä markkinajohtajan kanssa - Tekupit Oy

Tekupit Oy yhteistyössä markkinajohtajan kanssa

27.7.2026

Alkuperäinen julkaisu:

Eurometalli 10/2025 https://view.taiqa.com/eurometalli/eurometalli-10-2025#/page=14

Konekuriiri 10/2025 Sivu 19 https://www.lehtiluukku.fi/lue/konekuriiri/10-2025/441355.html

Dematec Polska Sp. z o.o.

dematec

Suoraan loppuasiakkaille tapahtuvan myynnin lisäksi Tekupitin toisena – vähintään yhtä merkittävänä – asiakasryhmänä ovat jälleenmyyjät. Tekupitin jälleenmyyjinä toimivat työstökoneiden kunnossapidon ammattilaisten lisäksi niiden maahantuojat niin Suomessa kuin ympäri Eurooppaa.

Tekupitin kumppanina vuodesta 2016 toiminut Dematec Polska Sp. z o.o. on yksi Puolan työstökonemarkkinoiden johtavista yrityksistä. He tarjoavat kattavaa tukea koneen koko elinkaaren ajan aina ensimmäisestä toimituksesta ja käyttäjien koulutuksesta koneen huolto- ja varaosapalveluihin.

työstökoneita dematecin tiloissa

Perustamisestaan, vuodesta 2002 lähtien, Dematec Polska Sp. z o.o. on kasvanut kokonaisvaltaiseksi ratkaisujen tarjoajaksi työstökoneteollisuudessa. Arvostettujen tuotemerkkien, kuten DN Solutionsin, Murata Machineryn, Tsugamin, Enshun ja Trident Companyn, edustajina Dematec Polska tarjoaa laajan valikoiman edistyneitä koneita.

Dematec Polskan asiantuntijatiimiin kuuluu yli 30 pätevää huoltoinsinööriä, jotka tekevät yhteistyötä kansainvälisen koneistusasiantuntijoiden ja laitevalmistajien verkoston kanssa.

Dematec Polskan markkinajohtajuuden kriittinen osa on heidän kattava varaosien tukijärjestelmänsä. He työskentelevät yksinomaan varmennettujen toimittajien kanssa ja tarjoavat alkuperäisiä, sertifioituja osia johtaville maailmanlaajuisille valmistajille. Yhtenä Dematecin varaosien toimittajana on vuodesta 2016 toiminut Tekupit Oy.

Yhteistyön alusta alkaen Dematec Polska on ollut jokaisena vuonna Tekupit Oy:n kymmenen suurimman asiakkaan joukossa, joinakin vuosina jopa kaikkein suurin. Tekupit on toimittanut Dematecille mm. öljyskimmereitä ja lastuamisnestepumppuja.

ständisetti ja pumppu
ACPQ-400HSP 280 pumppu ja ständisetti asennustarvikkeineen

Dematec on myös osallistunut Tekupitin tuotekehitykseen, jonka ansiosta ACPQ-sarjan pumpusta ja sen asennustelineestä tarvikkeineen on kehittynyt helposti asennettava, plug and play-tyyppinen upgrade -paketti tilanteeseen, jossa olemassa olevaan koneeseen tarvitaan korkeampaa painetta tuottava pumppu.

Liittyvät tuotteet:

ACPQ-400HSP 280: Tekupit Oy yhteistyössä markkinajohtajan kanssa

Valmistavat tehtaat

linkki sarigöl verkkosivulle    linkki a-ryung verkkosivulle     

Tekupit oy

Lasikaari 3, varasto 8
33960 Pirkkala
Finland
Y-tunnus: 2163192-8

Tekupit Somessa

Tekupit Oy facebook    LinkedIn ikoni

Copyright © 2026 Tekupit Oy
Pyydä tarjous