Korkeapainejärjestelmä

Suoraan varastosta:
PLUS -korkeapainejärjestelmä koostuu 400 litran lastuamisnestesäiliöstä, kangassuodatinlaitteesta sekä 40 tai 70 barin korkeapainepumpusta.
- PLUS-korkeapainejärjestelmä on valmis liitettäväksi työstökoneeseen, kun tarvitaan lisää painetta ja nestetilavuutta työstön tehokkuutta lisäämään. Sitä voidaan lisäksi käyttää pelkkään lastuamisnesteen suodattamiseen kierrättämällä nestettä sen kautta myös silloin, kun korkeapainepumppua ei käytetä.
- Plus-korkeapainejärjestelmästä on olemassa kaksi versiota, BASIC ja COAX. Molemmissa on Siemens LOGO! -pienoislogiikalla toteutettu ja diagnostiikkanäytöllä varustettu ohjaus. Diagnostiikkanäytön ansiosta käyttäjän on helpompi nähdä mahdollisen vikatilanteen aiheuttaja ja korjata tilanne.
- Järjestelmä sisältää aina säiliön pinnankorkeuden valvonnan, jolla estetään korkeapainepumpun käyminen kuivana. Myös suodatinkankaan loppuminen on valvottu omalla anturillaan.
- Järjestelmä kytketään työstökoneen I/O -liitäntöihin, jolloin se toimii työstökoneen ohjaamana. COAX -versio mahdollistaa lisäksi korkeapainepumpun paineen rajoittamisen haluttuihin, esiasetettuihin arvoihin, jotka puolestaan aktivoidaan työstökoneen M-koodeilla.
- Saatavilla magneettisuodatin kangassuodatinyksikön päälle
Toimintaperiaate

Kangassuodatin soveltuu lastuamisnesteen suodattamiseen kaikissa metallintyöstökoneissa, kun lastuamisnesteen viskositeetti on alle 20cSt ja lämpötila on alle 40C°. Lastuamisnesteen virtaus on suurimmillaan 70 l/min (1 °cSt). Suodatinkankaita on saatavilla 25, 35 tai 50 µm suodatustarkkuudella. Suodatettava lastuamisneste (1) pumpataan työstökoneen säiliöltä suodatinkankaan (2) päälle muodostaen siihen lastuamisnestekerroksen (3). lastuamisneste suodattuu kankaan läpi, jolloin likapartikkelit jäävät kankaaseen (4) ja puhdas lastuamisneste valuu säiliöön. Suodatinkankaan päälle kertyy hiljalleen lietekerros, jolloin kankaan läpäisevyys pienenee ja nesteen pinta nousee. Tällöin pinta-anturi (5) käynnistää suodatinkangasta kuljettavan moottorin (6), joka puolestaan vetää puhtaan kankaan osan esille ja siirtää lietteen ja likaisen kankaan omaan säiliöönsä (7).
BASIC-järjestelmän ominaisuudet:
- Mahdollisuus kierrättää nestettä syöttöpumpulla suodatinlaitteiston läpi myös silloin, kun korkeapainepumppu ei ole käynnissä.
- Ohjauskotelo ja suodatinkankaan siirtomoottori asennettavissa kummalle puolelle laitteistoa tahansa.
- Säiliössä on kahdet paluuletkujen liitännät, joista voidaan käyttää asennuspaikkaan parhaiten soveltuvia. Käyttämättömät liitännät on suljettava mukana toimitettavilla tulpilla.

BASIC-järjestelmän toimitussisältö:
- 40 tai 70 bar korkeapainepumppu
- Easyband 50 kangassuodatinyksikkö
- 400l lastuamisnestesäiliö
- ACP-251A syöttöpumppu (asennetaan työstökoneen lastuamisnestesäiliöön)
- 5m syöttöletku syöttöpumpun ja korkeapainepumpun välille
- 2 kpl 3m paluuletku
- Ohjauskotelo Siemens LOGO! pienoislogiikalla ja diagnostiikkanäytöllä
- Käyttöjännite 3 x 400 VAC
- Mahdollisuus asentaa ohjauskotelo kummalle puolelle säiliötä tahansa
- Paluuletkujen liitännät kahdella säiliön sivulla
- Diagnostiikkanäyttö ilmaisee mahdollisen vikatilan aiheuttajan
- Mahdollisuus käyttää syöttöpumppua erillisellä kytkimellä ja siten kierrättää nestettä suodattimen kautta silloinkin, kun korkeapainepumppu ei käy
- Vakiovarusteinen Siemens LOGO! – ohjaus mahdollistaa seuraavat toiminnot:
- Varoitus suodatinkankaan loppumisesta
- Nestepinnan korkeuden valvonta, estää pumpun käymisen kuivana
- Varoitusvalo ilmaisemaan vikatilanteet
- Tilanteen kriittisyyden mukaan eritellyt eri tasoiset hälytys- ja varoitussignaalit työstökoneelle

Tekniset tiedot ja mitat

| Korkeapaine pumppu | H |
|---|---|
| 40bar | 1430 |
| 70bar | 1445 |
ACP-251A

| Tyyppi | L | L1 | L2 | L3 | TL | ØR1 | ØLA | ØLB | PE |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ACP-251A | 71 | 16 | 96 | 135 | 247 | 120 | 160 (167) | 170 (170) | 2-PS 3/4″ |
| Tyyppi | Tuotto (l/min) | Paine (bar) | Lähtöyhde (PS) | Teho (kW) | Taajuus (Hz) | Jännite 3-vaihe (V) | Virta (A) | Paino (kg) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ACP-251A | 85 | 0,4 | 3/4″ | 0,25 | 50 | 200/380 | 1,50/0,87 | 13,0 |
PWO 40/70bar

| Tyyppi | Mitta a (mm) | Mitta b (mm) | Mitta c (mm) |
|---|---|---|---|
| 40 bar | 258 | 690 | 198 |
| 70 bar | 258 | 705 | 198 |
| Tyyppi | Teho (kW) | Virta (A) | Jännite 3-vaihe (V) | Paino (kg) | Tuotto 1 cSt (l/min) | Tuotto 20 cSt (l/min) | Kaapelin sisääntulo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 40 bar | 5,5 | 17,2/9,93 | 200 /400 | 66 | 41,9 | 46,3 | M20 x 1,5 |
| 70 bar | 7,5 | 13,2 | 400 | 74 | 38,3 | 44,8 | M25 x1,5 |



