Tekupitin automatiikalla tehokkuutta Reponen Worksin tuotantoon - Tekupit Oy

Tekupitin automatiikalla tehokkuutta Reponen Worksin tuotantoon

27.7.2026

Alkuperäinen julkaisu:

Eurometalli 7/2024 https://view.taiqa.com/eurometalli/eurometalli-7-2024#/page=32

Konekuriiri 7/2024 sivu 32 https://www.lehtiluukku.fi/lue/eurometalli/7-2024/388958.html

Työstökoneiden lastuamisnestesäiliöiden täyttäminen on välttämätön ja aikaa vievä tehtävä, jonka Reponen Works päätti antaa Tekupitin edustaman automatiikan hoidettavaksi.

Reponen Works automaattinen lastuamisnesteen jakelujärjestelmä
Reponen Worksin lastuamisnesteen sekoitinlaitteisto.

”Tarve automatisointiin tulee ensinnäkin kustannuksista. Reposella yhdeksän koneen nestesäiliöiden täyttäminen vei päivittäin helposti 1–2 tuntia aikaa tuottamattomaan työhön.”

”Toinen, vähintään yhtä merkittävä syy automatisointiin on sen mahdollistama työstökoneiden ajaminen miehittämättömänä ilman pelkoa ajon keskeytymisestä nesteen vähenemisen seurauksena.”

”Lisäksi nesteen lämpötilan vaihtelun vähenemisellä on suora vaikutus mittatarkkuuteen.”

Reponen Worksin tuotantopäällikkö Ville Reposen tiedostettua tarpeen automatisoida työstökoneiden lastuamisnestesäiliöiden täytön, ei toimivaa ja kustannustehokasta laitteistoa ollut löytynyt. Vuoden 2023 Alihankintamessuilla saatu vihje johti keskustelemaan asiasta pirkkalalaisen Tekupit Oy:n toimitusjohtaja Jari Vainion kanssa. Työstökoneiden lisälaitteiden ja varaosien maahantuontiin erikoistunut Tekupit Oy oli samoihin aikoihin tuomassa Suomen markkinoille juuri tähän tarkoitukseen suunniteltua, yhdysvaltalaisen Zebra Skimmersin valmistamaa laitteistokokonaisuutta. Kyseisen valmistajan öljyskimmerithän ovat kuuluneet Tekupitin maahantuontiohjelmaan sen koko, kohta 20-vuotisen, taipaleen ajan. Tarve automatisointiin tulee Ville Reposen mukaan yksinkertaisesti kustannuksista. – Yhdeksän koneen nestesäiliöiden täyttäminen vie päivittäin helposti 1–2 tuntia aikaa tuottamattomaan työhön, Reponen kertoo. – Toinen, vähintään yhtä merkittävä, syy automatisointiin on sen mahdollistama työstökoneiden ajaminen miehittämättömänä ilman pelkoa ajon keskeytymisestä nesteen vähenemisen seurauksena, lisää Tekupitin myyntipäällikkö Jouni Pääskynen. Tekupitin asennettua yhdelle työstökoneelle täyttöautomatiikan koekäyttöön ja laitteiston osoitettua koekäytössä toimivuutensa, oli Reponen Works valmis tekemään investointipäätöksen.

Päätöksestä toteutukseen

Reponen Worksin laitteisto koostuu lastuamisnesteen sekoitusyksiköstä ja automaattisista täyttölaitteista kaikkiaan yhdeksälle työstö- koneelle. Tekupitin osuus tämänkaltaisessa projektissa on normaalisti laitteiston toimitus ja käyttöönotossa avustaminen, mutta koska kyseessä oli merkittävä pilottihanke, Tekupitin Jari Vainio ja Jouni Pääskynen halusivat suorittaa laitteiston asennuksenkin itse. Näin ollen Reponen Worksin vastuulle jäi ainoastaan tarvittavien putkiasennusten teettäminen paikallisella yrittäjällä.

Alkuhankaluuksien jälkeen toimiva kokonaisuus

Kuten välillä uusien tuotteiden lanseerauksen yhteydessä käy, ei tässäkään täysin kommelluksilta vältytty. Tässä vaiheessa päätös suorittaa laitteiston asennus itse osoittautui kaukaa viisaaksi, koska perusteellinen ymmärrys laitteiston toiminnasta oli tarpeen alkuvaiheen toimintahäiriöiden juurisyiden löytämiseksi ja korjaamiseksi. Selvitysten lopputuloksena järjestelmään tehtiin tarvittavat muutokset, jotka laitevalmistajakin hyväksyi, minkä jälkeen laitteisto on toiminut odotusten mukaisesti.

Saavutettiinko tavoitteet?

– Kyllä, aikaa säästyy tärkeämpiin tehtäviin aivan kuten odotettiin, sanoo Reponen Worksin Ville Reponen. Lisäksi lastuamisnesteidentaso ei vaihtele niin paljon kuin aiemmin, mistä hyötynä on myös nesteen lämpötilavaihtelun väheneminen, Reponen lisää.

Tulevaisuus

– Automaattisen lastuamisnesteen sekoitus- ja jakelujärjestelmänherätettyä laajaa kiinnostusta kevään 2024 Konepajamessuilla, on viimeistään käynyt selväksi, että kysyntää sille konepajoilla on, sanoo Tekupit Oy:n Jouni Pääskynen ja jatkaa: – Erityisen houkuttelevaksi Tekupitin edustamasta järjestelmästä tekee sen modulaarisuus, joka mahdollistaa kannattavan investoinnin missä tahansa kokoluokassa yhdestä työstökoneesta jopa kymmenien koneiden kokonaisuuksiin.– Kannattaa siis rohkeasti ottaa yhteyttä ja kysyä lisää. Tarvittaessa voimme myös järjestää täyttölaitteen koekäytön asiakkaan omalla työstökoneella, ettei kenenkään tarvitse luottaa pelkästään meidän lupaukseemme laitteen toimivuudesta, Pääskynen vinkkaa. Osoituksena laitteiston toimivuudesta Reponen Worksillakin ollaan valmiita harkitsemaan järjestelmän laajentamista koneille, joille sitä ei vielä ensivaiheessa asennettu.

Dazzle 1

Liittyvät tuotteet:

Lastuamisnesteen automatisoitu sekoitus ja jakelujärjestelmä: Tekupitin automatiikalla tehokkuutta Reponen Worksin tuotantoon

Valmistavat tehtaat

linkki sarigöl verkkosivulle    linkki a-ryung verkkosivulle     

Tekupit oy

Lasikaari 3, varasto 8
33960 Pirkkala
Finland
Y-tunnus: 2163192-8

Tekupit Somessa

Tekupit Oy facebook    LinkedIn ikoni

Copyright © 2026 Tekupit Oy
Pyydä tarjous